główna zawartość
artykuł nr 1

REGULAMIN UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH O WARTOŚCI NIE PRZEKRACZAJĄCEJ 14.000 EURO PRZEZRAWSKIE WODOCIĄGI I KANALIZACJA Sp. z o.o.

 REGULAMIN UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
O WARTOŚCI NIE PRZEKRACZAJĄCEJ 14.000 EURO
PRZEZ
RAWSKIE WODOCIĄGI I KANALIZACJA Sp. z o.o.

 
§1
1.   Rawskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o., udzielając zamówień, których wartość szacunkowa nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro, realizuje zamówienie bez obowiązku stosowania przepisów i zasad określonych Ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007r. Nr 223, poz.1655 z późn. zm). Zamówienia te podlegają niniejszemu regulaminowi.
2.   Przy ustalaniu wartości zamówienia przyjmuje się kurs euro określony Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie średniego kursu złotego
w stosunku do euro, stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych, zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych.
3.   Wydatkowanie środków powinno być dokonywane w sposób celowy i oszczędny przy zachowaniu zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz w sposób umożliwiający terminową realizację zadań.
4.   Niedopuszczalne jest dzielenie i zaniżanie wartości zamówienia w celu ominięcia obowiązku stosowania Ustawy.
5.   Kierownik komórki organizacyjnej wszczyna procedurę realizacji danego zamówienia na zasadach określonych w niniejszym regulaminie i jest odpowiedzialny za przebieg całego postępowania.
6.   Udzielenie zamówienia, którego wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro. należy poprzedzić rozeznaniem (telefonicznie, faksem lub pisemnie) rynku potencjalnych Wykonawców, zgodnie z zasadą gospodarności i racjonalności wydatków. W przypadku gdy występuje duża konkurencyjność na rynku należy zebrać oferty.
7.   O sposobie przeprowadzenia rozeznania i badania rynku potencjalnych Wykonawców decyduje Kierownik komórki organizacyjnej, biorąc pod uwagę charakter i przedmiot zamówienia oraz jego wartość.
8.   Zamówienie należy udzielić Wykonawcy, który zaoferuje najkorzystniejsze warunki realizacji zamówienia, biorąc pod uwagę zarówno oferowaną cenę jak
i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia, tj. funkcjonalność, parametry techniczne, koszty eksploatacji, warunki gwarancji, terminy płatności itp.
9.  Przeprowadzenie rozeznania rynku potencjalnych Wykonawców nie ma zastosowania w przypadku, gdy ze względu na szczególny charakter i rodzaj dostaw, usług lub robót budowlanych uzasadnione jest zlecenie realizacji konkretnemu Wykonawcy.
10.Zamówienia dotyczące realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej będą udzielane zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z zachowaniem wymogów: jawności, niedyskryminacyjnego opisu przedmiotu zamówienia, równego dostępu do zamówienia dla podmiotów gospodarczych z wszystkich państw członkowskich Unii, wzajemnego uznawania dyplomów, świadectw i innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji zgodnie z polskim prawem, odpowiednich terminów na składanie ofert, przejrzystego i obiektywnego podejścia.
11.Zamówienia dotyczące realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej będą udzielane z zachowaniem formy pisemnej, z uwzględnieniem zapisów § 2 pkt. 2.
 
§ 2
1. W przypadku udzielania zamówień, których wartość nie przekracza kwoty równowartości
w złotych 1000 euro nie jest wymagane prowadzenie dokumentacji czynności oraz pisemne uzasadnienie wyboru.
2. W przypadku zamówień dotyczących realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej istnieje możliwość rezygnacji z wymogu zachowania formy pisemnej w przypadku zamówień, które mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych, wynikających z odrębnych przepisów lub w przypadku udzielania zamówienia
w zakresie działalności twórczej.
3.  Potwierdzenie zawarcia umowy w przypadku wymienionym w ust. 2 stanowić będzie dowód księgowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości. Potwierdzenie zakresu zamówienia stanowi w szczególności dokumentacja dotycząca zlecenia zamówienia.
 
  
§ 3
1.   W przypadku udzielania zamówień, których wartość przekracza kwoty równowartości w złotych 1000 euro, a nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro wymagane jest prowadzenie dokumentacji czynności, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
2.   W przypadku zamówień o wartości przekraczającej 1000 euro Kierownik komórki organizacyjnej, w celu zapewnienia jawności postępowania oprócz rozeznania rynku potencjalnych Wykonawców, zaprasza do składania ofert poprzez umieszczenie ogłoszenia przez Kierownika sekcji ds. pracowniczych
i administracyjnych na tablicy ogłoszeń i/lub na stronie internetowej na min. 7 dni przed terminem składania ofert.
3.   Dopuszcza się powiadomienie wykonawców o umieszczeniu ogłoszenia na stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń (pisemnie, faksem lub poczta elektroniczną).
4. Realizacja zamówienia zgodnie z treścią Załącznika nr 1 wymaga pisemnej akceptacji Prezesa Zarządu.
5. Jeżeli w wyniku realizacji zamówienia zawarta zostanie umowa z Wykonawcą, dane dotyczące umowy (data zawarcia umowy, dane Wykonawcy, przedmiot
i kwota umowy oraz imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie postępowania ze strony Zamawiającego) zostaną umieszczone w Rejestrze umów dotyczących zamówień poniżej równowartości kwoty 14.000 euro prowadzonym przez Kierownika sekcji ds. pracowniczych i administracyjnych.
 
§ 4
1.   Komórki organizacyjne Spółki występują do Prezesa Zarządu z wnioskiem o zatwierdzenie udzielanego zamówienia, którego wartość przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 1000 euro, a nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro.
2.   Obowiązkiem kierownika komórki organizacyjnej jest:
1)   określenie przedmiotu zamówienia za pomocą obiektywnych cech technicznych i jakościowych m.in. poprzez podanie parametrów technicznych, rodzaju zamówienia, a przy dopuszczeniu złożenia ofert równoważnych podanie wymaganych innych cech technicznych,
2)   oszacowanie przedmiotu zamówienia z należytą starannością przez określenie szacunkowej wartości zamówienia liczonej bez podatku od towarów i usług.
3)   rozeznanie rynku Wykonawców w branży objętej zamówieniem – ze wskazaniem źródła wyceny, bądź przyczyny rezygnacji z rozeznania,
4)   merytoryczny nadzór nad realizacją umowy zawartej z wybranym Wykonawcą.
5)   archiwizowanie pełnej dokumentacji dotyczących postępowań prowadzonych wg niniejszego regulaminu.
3.   Kierownik komórki organizacyjnej przedstawia Radcy Prawnemu projekt umowy,
w celu uzyskania parafy potwierdzającej zgodność umowy z przepisami prawa.
 
 
§ 5
Prezes Zarządu ma prawo do odstąpienia od zasad zawartych w regulaminie w szczególnie uzasadnionych przypadkach (zdarzenia niemożliwe do przewidzenia, w tym awarie) lub zastosowania zaostrzonych procedur, jeśli uzna to za konieczne.
 
 
§ 6
 
1.   Wykonanie zarządzenia powierza się Kierownikom komórek organizacyjnych.
2.   Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania.